FotoMums.lt
 
Picture
FotoMums.lt dažnai lieka pasipiktinę, jog visada kažkas vyksta Vilniuje, kartais Kaune, na o Klaipėda praktiškai mirusi.
Norėdamas šias kalbas paneigti arba patvirtinti, nusprendžiau apsilankyti Klaipėdos fotografų klube - "Fotoburė", pakalbėti apie jų veiklą, idėjas ir šiaip apie gyvenimą. Klaipėdiečiai mane labai maloniai sutiko ir nuoširdžiai atsakė į klausimus.

Kaip gimė idėja įkurti Fotoburę?
Linas Būdavas: Viskas prasidėjo nuo peizažiuko. Kartą du mūsų naktinėti mėgstantys fotografai (aš ir Ernestas Butikis) susitiko prie jūros. Bekalbant kilo mintis – Vilnius ir Kaunas nuolat kažką daro, o Klaipėdoje viskas apmirę, tai kodėl gi ir čia kažko nepadarius, tuo labiau, kad yra daug bendraminčių. Idėja neliko tik kalbomis, susirinkom apie 20 žmonių ir spalio pirmą dieną įkūrėme klubą. Susėdome, pateikėme savo idėjas, interpretacijas, eskizus... Andrius ir Jonas sukūrė tinklapį, Renata – logotipą. Renata yra viena aktyviausių klubo narių.

Renata Sondaitė: Aktyvių mūsų yra nemažai. Klubo Klaipėdoje reikėjo. Mieste buvo ir daugiau fotoklubų. Vieni numirė, kiti dingo, o mums labai norisi išsaugoti bendraminčių bendrystę, mokytis...

Linas: Mūsų klubas turi labai didelį potencialą. Nors nuo Fotoburės įkūrimo praėjo tik metai, mes jau turėjome daug ir pakankamai šaunių parodų, susilaukėme puikių atsiliepimų. Judėjimas vyksta gana šaunus! Aišku, kartais neužtenka laiko, nes viską reikia daryti po tiesioginių savo darbų, bet  mes vis tvirtėjame, judami į priekį, ruošiamės įgyti juridinį statusą.

Norint gauti juridinį statusą, reikia tik sumokėti tam tikrą mokestį ir tiek. Kas čia sudėtingo?
Linas: Ne. Tai ne finansinė problema.

Renata: Pirmiausia Fotoburė turėjo subręsti, turėjo susidaryti glaudūs santykiai tarp narių, suvienyti tikslus ir pan.
Picture

Prieš pokalbį Linas minėjo, kad Fotoburė kryptingai juda link edukacinės veiklos. Kokia tai edukacinė veikla, į kokį segmentą ji orientuota?
Renata:  Mes norim mokytis, ir patys galim mokyti, supažindinti su fotografija jaunimą. Darėme keletą projektų : Menų gimnazijos moksleiviams bei vaikų globos namų vaikams. Kitas segmentas yra patys Fotoburės nariai. Esame kvietę profesionalius fotografus, kurie Fotoburės nariams vedė mokymus, tačiau ir tarp mūsų pačių yra stiprių vieno ar kito žanro fotografų. Tad mokymus yra vedę Darius Šimkus, Linas Būdavas, Julius Venskus.

Darius Šimkus: Mokome ir patys mokomės!

Esate užsiminę, jog organizavote daug parodų. Gal galėtumėte apie tai papasakoti plačiau?
Renata: Per šiuos metus suorganizavome keturias  savo darbų parodas bei dalyvavę Plungės fotobienalėje bei Tauragės fotoklubų suvažiavime. Susitikimų metu mes siekiame užmegzti glaudesnius ryšius su kitais klubais. Svečiavomės Kretingos fotoklube, Latvijoje susitikome su Liepojos ir Rygos fotoklubais, bendraujame su Palangos fotoklubu. Pavasarį, kovo mėnesį mes važiuosime į Kelmę. Vešime parodą bei  susipažinsime su Kelmės fotoklubu „Focus“.

Fotoburės parodos – tai asmeninės ar bendros visų narių parodos?
Darius: Tai ne asmeninės, o visų narių teminės parodos.

Visas parodas galite rasti čia!

Picture

Kokie žanrai vyravo Fotoburės parodose? Kokie motyvai? Idėjos?
Renata: Klubo nariai labai skirtingi. Vieni daro “Pinhole”, kiti kompiuterines manipuliacijas, dar kiti peizažus, portretus. Pirmoji mūsų paroda buvo simbolinė – „Keliame bures“. Jos metu kiekvienas tiesiog prisistatė su savo geriausiomis fotografijomis. Eksponuodami darbus parodai stengiamės suderinti formatus, spalvas. Pvz., Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje vykusioje parodoje mes kabinome tik  tonuotus darbus. Esame klaipėdiečiai, tad mums rūpi išsaugoti, užfiksuoti savo senojo miesto detales, paveldą. Būtent tokią parodą surengėme Klaipėdos miesto gimtadieniui.

Darius: Vieni labiau mėgsta estetines nuotraukas, kiti orientuojasi į socialinius reikalus, dar kiti fotografuoja iš savo vidaus taip, kaip supranta kūrybą. Stengiamės kiekvienas su savo žanrais „įtilpti“ į pasirinktą temą, kad paroda vis dėlto būtų vientisa.

Dalia Palilionienė: Mes vieni kitus taip gerai pažįstame, jog pažiūrėję į nuotrauką galime pasakyti, kieno tai nuotrauka! Kiekvienas mes turime kažką savito... Kartu praleidžiame nemažai laiko.

Minėjote, jog esate organizavę įvairius projektus. Kokie tai projektai?

Renata: Svarbiausias mūsų projektas buvo skirtas vaikų globos namų globotiniams. Mes sudarėme sąlygas vaikams patirti daugiau išorinio pasaulio. Leidome pasinaudoti fotoaparatais, kurių jie iki tol nebuvo net matę. Iš viso skyrėme 12 valandų bendravimui. Šis laikas vertingas buvo ne tik vaikams, bet ir mums patiems. Suorganizavome vaikų parodą. Tai jiems sukėlė džiugių emocijų. Kai kurie vaikai, po nuotraukomis pamatę savo pavardes, stebėjosi – „Taigi čia ne aš“... Vaikai iki tol nebuvo matę tikros parodos ir nežinojo, kad po nuotrauka rašomas jos autorius, o ne tai, kas pavaizduota. Kalėdų proga vaikus pradžiuginome atspausdami  ir jiems padovanodami jų portretines nuotraukas. Vaikų namų vadovybė mus įsileisti sutiko  dėl vieno berniuko. Vaikų namai turi mažutį fotoaparatą ir tas berniukas kartais išprašydavo fotoaparatą tai renginiams pafotografuoti, tai dar kam nors ir vadovai pastebėjo, kad šis žmogutis pasaulį fiksuoja kitaip, nei visi kiti. Auklėtojos stebėjosi: „Mes visi buvome kartu, kodėl mes to nematėme, o jis pamatė...“. Fotoburė šiam vaikinui padovanojo telefoną ir fotoaparatą. Su kai kuriais vaikais bendravimas tęsiasi toliau..

Dalia: Kartą berniukas su kuriuo dirbau projekte man pusė dvylikos parašė žinutę: „Labas, čia aš iš vaikų namų, paskambink man“. Aš jam paskambinau, o jis sako „Labai atsiprašau, kad taip vėlai. Aš noriu su Jumis pabendrauti“. Ir taip mes pabendravome iki vidurnakčio.

Renata:  Jiems reikia bendravimo. Mes, suaugę, sunkiau prisileidžiame naujus draugus, tačiau vaikams užtenka vieno karto, kad pataptum draugu, nes tu jo nenuskriaudei, bet dar ir kažką davei.

Laurynas Šumskas: Kaip tik dabar kartu su Pajūrio regioninio parko direkcija ir karinio paveldo klubu organizuojame konkursą, skirtą 19-20 amžiams. Padarėme virtualią galeriją, kur galima įkelti nuotraukas ir balsuoti. Vėliau Giruliuose bunkeryje darysime parodą.

Ar Fotoburės nariai daro išvykas į gamtą, pvz., Smiltynę ir pan.?
Renata: Bendrų išvykų nesame daug darę. Tiesiog ne visada visiems išeina suderinti laiką. Išvykos vyksta mažomis grupelėmis. Tiesiog kas nors parašo – „Ei, kas nori, gali - darom, važiuojam“. Tie, kas laisvi ir suinteresuoti idėja, pvz., naktine fotografija, susitinka ir fotografuoja.

Picture
Akivaizdu, jog Fotoburė organizuoja tikrai labai daug veiklos. Ne paslaptis, kad visa veikla kainuoja. Ar Fotoburę remia valstybė, privačios kompanijos ar Jūs patys?
Visi vienbalsiu: Patys!!!

Taigi Jūs esate ne pelno siekianti organizacija, kuri susimoka tik už išlaidas. Tarkim, kažkoks asmuo nori prisijungti prie Jūsų rato. Koks būtų nario mokestis?
Dalia: turime minimalų nario mokestį.

Renata: Organizuojant parodas, dalyvauja jose ir susimoka tie, kas gali ir nori. T.y. už nuotraukų spausdinimą, rėminimą susimoka kiekvienas klubo narys pats. 

Ar Fotoburėje yra išskirtinai juostinių fotografų?
Renata: Taip, tai Darius Šimkus. Fotoburėje pagrindinis juostininkas – pinholistas. Bet juostą yra išbandę ir kiti.

Darius: Fotografuoju vidutinio formato juosta. Taip pat darau vidutinio formato „Pinhole“. Turiu daug juostinių fotoaparatų ir net batų fotodėžę.
Akivaizdu, kad per pastaruosius metus Fotoburė nuveikė tikrai labai daug. Tačiau mano paties įkurto FotoMums.lt bendruomenėje nuolat kyla pasipiktinimai, kad Klaipėda yra labai atsilikusi ir joje niekas nevyksta. Ir ne tik kad nevyksta, bet iš kelių tūkstančių jaunų FotoMums.lt klaipėdiečių nei vienas nieko nėra užsiminęs apie Fotoburę. Kaip galėtumėte tai pakomentuoti?
Renata: Aš manau, kad dauguma žmonių tiesiog sėdi ir laukia, kol pas juos kažkas ateis. Mūsų veikla yra tik mūsų klubo veikla. Specialiai reklamos niekur nededam. Stengiamės ieškoti prasmingos fotografinės veiklos. Organizuotas projektas su vaikų namais nebuvo didelis, tačiau didelė jo moralinė vertė. Veiklus jaunas klaipėdietis pasidomėjęs ir pasinaudojęs Google tikrai ras Fotoburę. Taip pat ras ir organizuojamus susitikimus Klaipėdos fotografų bendruomenės, kuriuos organizuoja Vytautas Petrikas.  Yra Klaipėdoje veiklos susijusios su fotografiją ir žmonių tą veiklą organizuojančių. Tiesiog randa tas, kas ieško.
Na ir pabaigai norėčiau paklausti, kokie Fotoburės ateities planai?
Renata: Augti, tobulėti, daryti, mokytis, mokyti.

Dalia: Nesupanašėti!
Nesupanašėti vieniems į kitus, ar į kitus klubus?
Dalia: Mmmm... Įvairiai. Nesupanašėti į nieką.

Renata: Tiesiog mūsų ateities planai apima judėjimą, tobulėjimo pastangas. Stengsimės neuždusti ir nemirti kaip kiti Klaipėdos fotoklubai. Organizuosime projektus, parodas, bendradarbiausime su kitais fotoklubais!

Dėkoju už nuoširdžius atsakymus!

Interviu paėmė Gintaras Kasperionis
Nuotraukų autoriai "Fotoburės" nariai
Fotoklubą galite rasti adresu FotoBure.lt



Leave a Reply.