FotoMums.lt
 
Picture
Kompanija Nokia išleido naują telefoną, kuriame įdiegta 12 milijonų taškų raiškos kamera. Akivaizdu, kad telefonai vis labiau integruojasi į kišeninių fotoaparatų rinką. Ar galima teigti, kad N8 prilygsta fotoaparatams? Pabandysiu atsakyti į šį klausimą, apžvelgdamas svarbiausius kameros parametrus.

Prieš savaitę gavau pasiūlymą ištirti telefono Nokia N8 kamerą. Taigi savaitę panaudojęs šį telefoną padariau kelių svarbių kameros parametrų testus. Iškart noriu pabrėžti, kad testus atlikau nelaboratorinėmis sąlygomis, taigi kiekviena mano išvada bus paremta tik mano asmenine nuomone, kurią lėmė gauti rezultatai.

Telefonus, o ypač jų kameras vertinu itin giežtai. Kai Lietuvoje pasirodė N86, tam tikra telefonų reklama užsiimanti kompanija atsiuntė man šį modelį, kad įvertinčiau kamerą ir kt. parametrus, nes tuo metu šį telefoną (kainavusį 1800 Lt!!!!!) daug kas lygino su fotoaparatu. Deja, atsižvelgęs į išskleisto modelio svorio centrą laikant viena ranka, medžiagų kokybę, neapgalvotus dizaino sprendimus, operacinės sistemos nestabilumą ir nuotraukų kokybę, telefoną įvertinau kaip visiškai neatitinkantį kainos. N8 – tai naujas Nokia bandymas prilygti skaitmeniniams kišeniniams fotoaparatams. Pabandysiu kiek įmanoma objektyviau įvertinti šį Nokia produktą. Kad būtų paprasčiau, N8 parametrus palyginsiu su N78 ir fotoaparatu Olympus µ1050SW bei įvertinsiu balais:

-2 – ypač blogai, -1 – blogai, 0 – minimaliai tinka naudojimui arba turi ir pliusų ir minusų, +1 – gerai, +2 – ypač gerai.

Fokusavimo greitis

Visi tirti gaminiai (N8, N78 ir µ1050SW) turi automatinio fokusavimo funkciją. Automatinis fokusavimas svarbus norint gauti ryškią (sufokusuotą) nuotrauką. Blogiausiai pasirodė µ1050SW – fokusavimo laikas maždaug 2 sekundės. N78 fokusavo greičiau, o N8 nors ir nežymiai bet dar greičiau. Taigi N8 už fokusavimą skiriu +2.


Veidų atpažinimo technologija

Veidus atpažįsta pakankamai tiksliai ir juos sufokusuoja. Atpažinimo jautrumas toks didelis, kad dažnai N8 tų veidų randa visur kitur, kas žmonių veidų net neprimena. Praktiškai šis niuansas nebus labai svarbus. Svarbiausia, kad tikrą žmogų atpažįsta tiksliai. Gali atpažinti daugiau nei vieną žmogaus veidą iškart. Silpnas +2.


Blykstė

N8 įdiegta ksenoninė blykstė. Blykstės galingumas paliko gerą įspūdį – jo užtenka kambariui apšviesti. Tamsioje aplinkoje įsijungia pagalbinė raudona lemputė, kuri padeda sufokusuoti vaizdą. Tačiau ne viskas su tokiomis galingomis blykstėmis taip gražu, kaip atrodo „popieriuje“. Fotografuojant arti esančius subjektus blykstė kartais juos peršviečia. µ1050SW taip pat pastebėjau tokią pačią problemą. Tačiau tai smulkmena. Didžiausia problema yra akys. Kadangi blykstė įmontuota arti objektyvo, kampas tarp šviesos sklidimo trajektorijos iki subjekto ir atspindėtos šviesos sklidimo trajektorijos iki objektyvo yra itin mažas. Dėl šios priežasties šviesa artimu stačiam kampui kampu apšviečia subjektų akių kraujagysles. Taigi akys visais atvejais buvo raudonos. Automatinis režimas turi būti sumanus. Jis turi identifikuoti problemą ir ją eliminuoti nekankindamas fotografo ir neversdamas jo naršyti po meniu kiekvieną kartą įjungus kamerą. Pagrindinis mobiliųjų fotografų subjektas beveik visada yra žmogus, todėl daugeliu atvejų nuotrauka nebus tokia sėkminga, kaip tikimasi. Taip pat pastebėjau, kad dažnai su blykste fotografuotos nuotraukos atrodė miglotos – lyg žiūrint per rūką. Nenoriai, bet daugiau 0 skirti negaliu.


Macro režimas

Maloniai nustebino macro režimas. Šis režimas skirtas, sufokusuoti itin arti esančius subjektus. Pirmoje nuotraukoje užfiksuota liepos šaka. Macro režimas padeda sufokusuoti arti esančią šaką, o ne tolumoje išsidėsčiusius subjektus. Blykstė šiame režime apšviečia taip pat pakankamai neblogai. Dėl nemažo (kaip telefonui) jutiklio (1/1,83 colio) ir šviesaus objektyvo (F2,8) fotografuojant arti esančius subjektus fonas gana gražiai susilieja. Mėgėjai mobilūs fotografai tuo labai džiaugsis. +2.


Fokusavimas liečiant ekraną

Šios funkcijos N8 telefone nėra, tačiau ją paminėti būtina, kadangi rinkoje ji jau prieinama kiekvienam vartotojui. -2.


Ekspozicijos apskaičiavimas

Ekspozicija (sin. - išlaikymas) - tai rodiklis, rodantis, kiek laiko kameros jutiklis yra apšviestas. Kuo jis ilgiau apšviestas, tuo šviesesnė bus nuotrauka. Būsimus fotografus mokau suprasti, kad aplinkoje neegzistuoja dvi spalvos. Tai yra juoda ir balta. Juodos spalvos objektas turėtų būti toks, kuris visiškai neatspindi jokios šviesos ir visą ją sugeria. Baltas objektas priešingai – jis turėtų atspindėti visą šviesą, maksimaliai ją išsklaidydamas. Egzistuoja spalvos artimos juodai ir artimos baltai. Paprastumo dėlei buityje jos taip ir vadinamos – juoda ir balta. Nuotraukos ekspozicijos apskaičiavimas tuo geresnis, kuo geriau toje pačioje nuotraukoje matosi tiek šviesios, tiek tamsios detalės tamsiose ir šviesiose srityse. Kuo mažiau absoliučiai juodos ir absoliučiai baltos. Nutariau atlikti paprastą testą. Fotografavau keletą nuotraukų, pradėdamas nuo žemės ir lėtai keldamas N8 vis aukščiau. Pavyzdžiuose puikiai matome, kad ekspozicija apskaičiuojama pakankamai tiksliai, tačiau pastebėjau, kad N8 kamera yra linkusi pereksponuoti kadrą, kai aplinka tamsi. Vertinu +1.

Kampų iškraipymas

N8 turi įmontuotą plačiakampį objektyvą (židinio nuotolis 5,9 mm), atitinkantį  24 mm kampą pagal 35 mm juostelės ekvivalentą. Specialaus kampų iškraipymo testo neatlikau, tačiau pastebėjau, jog nuotraukos kraštai nors ir iškraipomi, tačiau iškraipomi nežymiai – mažiau nei Olympus µ1050SW. Žinoma, nieko keisto, nes Olympus‘e įmontuotas kintančio židinio nuotolio objektyvas, o N8 židinio nuotolis yra fiksuotas. Dėl detalesnių tyrimų trūkumo kampų iškraipymą vertinti atsisakau, tačiau asmenims, kurie fotografuos N8 telefonu, rekomenduoju pagrindinį subjektą išdėstyti kadro centre.


ISO jautrumas

ISO jautrumas yra rodiklis, rodantis, kaip stipriai jutiklis imlus šviesai. Tarkim, turim dvi nuotraukas. Abiejų diafragmos ir išlaikymo reikšmės tokios pačios, bet skiriasi ISO. Sakykim, vienoje nuotraukoje ISO lygus 100, o kitoje 800. Nuotrauka su ISO 800 bus šviesesnė, nors išlaikymas toks pats abejose. Atrodo, viskas labai gerai. Reikia trumpo išlaikymo, darom didelį ISO... Tačiau keliant jutiklio jautrumą šviesai, padaroma daugiau klaidų, atsiranda grūdėtumas, dar kitaip vadinamas triukšmu. Tai būdinga visiems fotoaparatams ir net juostelėms. Nokia N8 neleidžia pasirinkti konkretaus ISO. Vietoj to nurodomi jautrumai – žemas, vidutinis ir aukštas. Tai trukdo padaryti normalų testą. Žemiausias įmanomas jautrumas – ISO 100, o aukščiausias ISO 800. Palyginkime visų trijų produktų triukšmingumą. Pavyzdžiuose pateiktos detalės, 100% iškirptos iš juostelės kasetės nuotraukos. Akivaizdu, kad daugiausia spalvinio triukšmo daro N78. Olympus µ1050SW nuotraukos labiausiai triukšmingos pagal kontrastinį triukšmą (jį skirtingai vadina). Atrodo, kad šį testą laimi Nokia N8. Detalumo šiek tiek prarandama, tačiau kokybė pakankamai gera. +2.


Skyra (sin. - skiriamoji geba, rezoliucija)

12 milijonų taškų dydžio nuotrauka tikrai nėra ryški (detali) vien dėl to, kad ji didelė. Kitaip tariant, 5 mpx nuotrauka gali būti detalesnė nei 12 mpx. Taigi pagrindinis ryškumą charakterizuojantis parametras yra ne raiška, o skyra. Panagrinėkime, ar tie N8 12 milijonų taškų yra ko nors verti. Įvertinimui panaudokime klasikinį rezoliucijos testą.

Akivaizdu, kad N78 ir N8 kameroms būdinga itin gera skyra, lyginant su µ1050SW. N78 kameros detalumą riboja tik maža (3,2 mln. taškų) raiška. Kadangi abu Nokia modeliai kamerų detalumu nukonkuruoja Olympus fotoaparatą, akivaizdu, kad skiriamosios gebos testą būtina griežtinti ir naudoti itin didelio detalumo testus. Sunku patikėti, tačiau N8 už kameros skyrą tikrai vertas +2.


Baltos spalvos balansas

Baltos spalvos balansas yra itin opi skaitmeninių kamerų problema, kadangi nuotraukos kūrimo algoritmai ne visada „gali žinoti“, kas yra balta spalva ir kaip atvaizduoti kitas spalvas. Apsilankykime Šiuolaikinio Meno Centre ir susipažinkime su baltarusių menu bei N8 baltos spalvos balanso tikslumu.
Pateiktuose pavyzdžiuose matome, kad baltos spalvos balansas atkuriamas pakankamai tiksliai. +2.


Priekinė kamera

Telefono priekinėje dalyje įmontuota (Nokia teigimu - QVGA, 640 x 480 raiškos) kamera, skirta vaizdo pokalbiams. Raiška nėra didelė, tačiau vaizdo pokalbiams telefonu pakankama. Organizuojant projektus neretai tenka bendrauti su žmonėmis, naudojantis internetiniams vaizdo pokalbiams skirtomis kameromis. Jei už pašnekovo yra šviesus objektas, pvz., langas, tai pašnekovas dažniausiai pradingsta kontrastingoje tamsoje. N8 video pokalbiai maloniai nustebino, kadangi žmogus, patekęs į tamsią srity, skaitmeniniu būdu pašviesinamas. Kokybė stipriai nukenčia, atsiranda daug mirgančio spalvinio triukšmo, tačiau bent jau matosi su kuo kalbama. Stiprus +1.



Siūlau pažiūrėti keletą atsitiktinių nuotraukų, fotografuotų skirtingomis apšvietimo sąlygomis.
O dabar pažiūrėkime, kaip tos pačios nuotraukos atrodo padidinus iki 100%.

Žinoma, saulėtą ir spalvingą vasaros dieną nuotraukos būtų kokybiškesnės, nes kamerai užtektų mažesnių ISO reikšmių. Taip pat nuotraukos būtų akiai malonesnės vien dėl spalvų. Tačiau tuo metu, kol testavau telefoną, Lietuvoje buvo šalta, niūru ir lietinga. Taigi tokios ir nuotraukos.


Video

Maksimalus vaizdo įrašymas 720p 25 kadrų per sekundę sparta su H.264, MPEG-4 formatais. Teigiama, kad N8 gali įrašyti erdvinį garsą bei turi vėjo triukšmo šalinimo algoritmus. Garsas įrašomas AAC 128 kbps, 48 kHz dažniu. Išbandęs įsitikinau, kad filmavimo kokybe tikrai gera. Ypač maloniai nustebimo garsas. Jis įrašomas garsiai ir tikrai aiškiai. +2.


Išvados

Kadangi skirtingi parametrai nuotraukos kokybei yra skirtingai svarbūs, tai pačius svarbiausius padauginsiu iš koeficiento, lygaus 2. Svarbiausiais parametrais laikau fokusavimo greitį, ekspozicijos apskaičiavimą, grūdėtumą prie didelių ISO reikšmių, skyrą ir video. Žinoma, tai jokiu būdu nereiškia, kad fokusavimo greitis lygiai du kartus svarbesnis už baltos spalvos balansą. Tiesiog pasirinkau tokią vertinimo metodiką. Perskaičiavus balus paaiškėjo, kad iš 32 balų N8 surinko 23. Tai yra 72%! Stiprus mokyklinis septintukas! Negaliu pasakyti, ar tai yra blogas įvertinimas, nes N8 yra vienintelis naujos kartos mobilusis telefonas, kurį tyrinėjau, todėl negaliu palyginti. Žiniatinklyje skaičiau atsiliepimų, kad nauji Samsung modeliai fotografuoja itin kokybiškai, taigi klausimas, ar N8 yra geriausias „kamerofonas“ Europoje vis dar lieka neatsakytas. Ar N8 kamera gali varžytis su skaitmeniniu kišeniniu fotoaparatu Olympus µ1050SW? Atsakymas – taip! Ir ne tik kad gali varžytis, bet daugeliu aspektų N8 netgi pranašesnė. Vis dėlto nepamirškime, kad Olympus µ1050SW yra senas fotoaparatas, o fototechnikos rinka ne ką mažiau konkurencinga už mobiliųjų telefonų todėl technologijos sparčiai atnaujinamos.

Lietuvoje Nokia N8 kaina svyruoja tarp 1600-1700 Lt.

Gintaras Kasperionis




Leave a Reply.